Skontaktuj się z nami: tel. 536-246-850 (godz. 8—15, pon.—pt.)

MONITORING IP

Monitoring IP to nowe oblicze systemów wizyjnych, w którym transmisja danych odbywa się za pomocą sieci komputerowej oraz internetu. Oznacza to, że podgląd ze swojej kamery możesz mieć w dowolnym miejscu na świecie przy użyciu komputera, tabletu lub telefonu komórkowego.
Do stworzenia podstawowego zestawu monitoringu ip potrzebujemy kamery oraz urządzenia z dostępem do internetu. Funkcję tego urządzenia może pełnić komputer, rejestrator lub router. Kamera może być podłączona do urządzenia w zależności od jej rodzaju przewodowo lub bezprzewodowo. Kamery łączące się bezprzewodowo z urządzeniem dostępowym za pomocą Wi-Fi (tzw. kamery IP) są dosyć wygodnym rozwiązaniem, ponieważ możemy je umieścić w dowolnym miejscu, np. w odległości 100 m od routera. Jedynym ograniczeniem jest tu podłączenie kamery do źródła prądu.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje monitoringu IP:
1. W oparciu o router:
Kamera za pomocą wbudowanej karty wi-fi wysyła sygnał do routera podłączonego do internetu. Bieżący obraz jest dostępny w internecie, natomiast może być nagrywany na kartę pamięci, jeżeli taką kamera posiada, zapisywany na określonym serwerze internetowym (np. cloud computing – rozwiązanie w chmurze) lub na innym komputerze podłączonym do sieci.

Schemat monitoringu IP

2. W oparciu o rejestrator:
Kamera wysyła sygnał do rejestratora podłączonego do internetu. W takim przypadku obraz jest na bieżąco dostępny w sieci i dodatkowo rejestrowany na dysku twardym rejestratora.

Schemat monitoringu IP

Rozwiązanie to może występować w różnych wariantach, np.:

Schemat monitoringu IP

3. W oparciu o komputer:
W opcji trzeciej kamera jest bezpośrednio podłączona do komputera, zapis następuje na dysku twardym, a sygnał może być dalej udostępniany w internecie. Jest to aktualnie chyba najpopularniejsze rozwiązanie.

Konfiguracja kamery IP
W celu prawidłowej konfiguracji kamery ip, należy podłączyć kamerę do komputera, routera lub rejestratora (w zależności od rodzaju zestawu) i poprawnie skonfigurować adres IP kamery. Konfiguracja uzależniona jest od producenta kamery i naszego dostawcy internetowego. Często odbywa się ona w sposób automatyczny, przy użyciu oprogramowania dostarczonego przez producenta kamery. Poniżej można pobrać przykłady konfiguracji dla kamer sieciowych firmy BCS i Hikvision:

Instukcja obslugi kamer sieciowych BCS.pdf

Instrukcja uzytkownika dla kamer sieciowych Hikvision.pdf

Zobacz kamery i rejestratory IP w naszym sklepie >>>


Facebook
Blog